Ką mėgsta australiški runkeliai?

bogan_4Ech, tolimoji Australija, kurioje auga ir veši palmės, bambukai, citrinmedžiai, eukaliptai su taikiai snaudžiančiomis koalomis ir vynuogynai, dovanojantys stebėtinai gerų vynų. Bet tai dar ne viskas. Neblogai Australijoje prigiję ir australiški runkeliai, vietine tarme dar vadinami „bogans“, kuriuos trumpumo dėlei taip ir vadinsime – boganais.

Runkelinių šeima išplitusi visame pasaulyje. Šiaurės Amerikoje apstu raudonųjų runkelių, dar vadinamų „rednecks“, kitaip – „white trash“. Esti teigiančiųjų, kad prie runkelinių galima priskirti ir dvidešimtojo amžiaus pabaigoje dėl genetinių modifikacijų išsivysčiusią atmainą, liaudyje vadinamą naujaisiais rusais. Tuo tarpu Lietuva garsėja paprastaisiais runkeliais, dar žinomais „budulių“ pavadinimu, kurie pastaruoju metu paplitę ir Britų salose.

Boganus boganais imta vadinti ne taip seniai, maždaug aštuntajame-devintajame praėjusiojo amžiaus dešimtmetyje. Vėliau šis terminas paplito ir Naujojoje Zelandijoje, ypač Oklende, kur runkelinių atstovų būta žymiai daugiau nei likusiose salų dalyse.

Australiški runkeliai, arba boganai, turi daug panašumų su kitais runkelinių atstovais. Tačiau dėl žemyno geografinio atskirtumo ir tam tikrų kultūrinių bei socialinių ypatybių susiformavo itin savotiška atmaina. Šiai atmainai jau skirta nemažai knygų ir publikacijų, TV ir radijo laidų. Tad kas tie paslaptingieji australiški runkeliai, kuo jie išsiskiria ir kuo panašūs į kitus runkelinių šeimos atstovus? Kaip juos atpažinti pamačius ir kaip su jais sugyventi, tarkime, kelyje arba alkoholinių gėrimų parduotuvėje?

bogan_3Australiški runkeliai, arba boganai: 13 skiriamųjų požymių

1. Apranga. Dėvi berankovius marškinėlius, kurie angliškai geriau žinomi kaip „wifebeater“ (aliuzija į tai, kad tokį apdarą besirenkantys vyrai linkę smurtauti šeimoje). Žiemą vasarą vilki šortus ir įsispyrę į paplūdimio šlepetes per pirštą. Tarp moterų populiaru juodus leginsus derinti su UGG batais ir vilkėti nematomus šortus. Tiek vyrai, tiek moterys mėgsta išsitatuiruoti Pietų Kryžių.

2. Gyvenamoji vieta. Tolimi priemiesčiai. Atokūs miesteliai, kuriuose tėra viena aludė, bažnyčia ir degalinė. Tačiau tam tikra boganų atmaina, apie kurią bus užsiminta vėliau, gali gyventi ir prabangiuose namuose ant įlankos kranto, iš kurių matosi Sidnėjaus Operos rūmai.

3. Šukuosena. Vyrai renkasi vadinamąją „mullet“, kai plaukai priekyje pakerpami trumpai, o gale paliekami ilgi. Moterys švyti peroksido baltumo arba varno juodumo plaukais.

4. Alkoholinis gėrimas. Alus „Victoria Bitter“ (VB). Dėžėmis.

5. Automobilis. „Ute“, arba pikapas, dviejų durų automobilis su atvira krovinine dalimi. Beje, legenda byloja, kad kompanija „Ford“ sukūrė australišką „ute“, 1932 metais gavusi Viktorijos valstijos ūkininko žmonos prašymą sukurti transporto priemonę, su kuria būtų galima sekmadieniais važiuoti į bažnyčią, o pirmadieniais vežti kiaules į turgų.

6. Mėgstami ir itin dideli, seni, suklerę automobiliai, ypač „Ford“ ar „Holden“. Šie būna patobulinami pritaisant įvairiausius priedus, lietuviškai vadinamus spoileriais.

7. Automobilių numeriai. Asmeniniai ir pasižymintys originalumu. (Pvz., Mi Jeep, So Hot, ACDC Rock arba tiesiog – Bogan).

8. Muzika. Pabrėžtinai nemadinga ir vyriška. Bogano savimonės vystymuisi itin didelę reikšmę turi AC/DC.

9. Raštingumas. Nerastas. Mokykloje mokėsi anglų kalbos, bet kažkuriuo metu ji pavirto į keistą sutrumpinimų, skaičių ir keiksmažodžių naujakalbę (vietoje thede, loveluv, withvit, for you – 4u).

bogans_2

10. Rasizmas. Boganai mėgsta sakyti: „aš ne rasistas, bet…“ Paplitę ir suplanuoti arba spontaniški rasistiniai išpuoliai.

11. Ribotumas. Neatsiejamas nuo rasizmo. SBS kanalas rodė dokumentinį serialą „First Contact“, kuriame šešetas australų nugabenti į aborigenų gyvenamas Australijos vietoves ir supažindinti su iki šiol menkai žinoma pirmųjų žemyno gyventojų kultūra. Vien tas faktas, kad tokia laida reikalinga, demonstruoja didžiulį atotrūkį tarp dviejų Australijų, nenorą pažvelgti toliau savo priemiesčio ir įsivyravusius neigiamus stereotipus apie aborigenus.

12. Kur galima sutikti australiškus runkelius? Vietinėje aludėje, didžiausiame prekybos centre, automobilių, žirgų, šunų lenktynėse, beisbolo varžybose, „P&O“ kruiziniuose laivuose. Rečiau – Balio ir Tailando viešbučiuose, nenutolstančius nuo baro su baseinu. Kasdien – socialiniuose tinkluose, ypač „Facebook“, demonstruojančius savo vestuvių, vaikų, tatuiruočių, raumenų, šunų ir šunų ėdalo nuotraukas.

13. Vaikų vardai nusipelno atskiro skirsnio.

Kaip jie išrenka vardus vaikams?

Atskiro skirsnio nusipelno boganų vaikų vardai. Tėvų išmonei nėra ribų. Čia ir tradiciniai angliški vardai, parašyti su klaidomis: Brytnee, Aleczander, Dan-yel, Feebee, Jeni-Fa, Nastasjia. Ir mados namų, alkoholinių gėrimų ar muzikos grupių pavadinimai: Chanel, Dior, Prada, Jack Daniel, Kahlua, Jamiroquai… Ir tiesiog vardai, dėl kurių vaikai, sulaukę pilnametystės, turės keistis dokumentus (nebent jie sėkmingai perims tėvų pasaulėžiūrą): Brilee-Alaska, Albamakarla, Ceazyr-Czar, Diammond-Sparckle, Sierra-Leoni, Bodie (gal norėta pavadinti Body?), Notorious (angl. liūdnai pagarsėjęs), Royal (karališkas)… Sąrašas galėtų būti begalinis, kaip ir boganų, hm, fantazija.

Naujieji boganai

Visiškai kita australiškų runkelių atmaina yra vadinamieji naujieji boganai, angliškai „cashed-up bogans“ (nepainioti su naujaisiais rusais, nors su jais sieja ir nemažai bendrumų). Dauguma anksčiau išvardytų skiriamųjų požymių naujiesiems boganams netinka. Iš pirmo žvilgsnio juos ir atskirti sunkiau. Ši atmaina atsirado dvidešimt pirmojo amžiaus pradžioje. Tai netikėtai praturtėję boganai, neretai dirbantys kasyklose vadinamuosiuose Australijos Laukiniuose Vakaruose, Vakarų Australijos valstijoje. Jie dirba aukštos kvalifikacijos nereikalaujančius darbus, už kuriuos dėl darbo specifikos ir izoliacijos gauna itin dosnų atlyginimą.

Senasis runkelis prieš naująjį droviai nublanksta: juk jis tenori tyliai gurkšnoti savo VB priešais televizorių, žiūrėdamas žirgų lenktynes ar naujausią „The Block“ seriją. Tuo tarpu naujasis runkelis kaip apsėstas taškosi pinigais ir geidžia demonstruoti savo turtus. Jis leidžia pinigus šlamštui ir blizgučiams, prašmatniems namams ir prabangiems automobiliams. Tačiau riboto bogano požiūrio, prasto skonio, neišsilavinimo ir rasizmo nepaslepia nė geriausi dizainerių drabužiai.

bogan_6Australiški runkeliai populiariojoje kultūroje

Terminas „bogan“ toli gražu nėra politiškai korektiškas. Šio termino kritikai, tokie kaip Davidas Nicholsas, teigia, kad boganai neegzistuoja ir kad šioji samprata išsigalvota dirbtinai supriešinant visuomenę į juos ir mus, į neišsilavinusius skurdžius ir savimi patenkintą viduriniąją klasę.

Kita vertus, patys australai į tai nežiūri per daug rimtai. Neseniai televizijoje sukosi komiškas realybės šou „Boganų medžiotojai“ („Bogan Hunters“), kuriame TV komanda klajojo po Australiją ieškodama autentiškos australiškų runkelių kultūros. O vienas Naujojo Pietų Velso miestelis pareiškė statysias bogano skulptūrą („The Big Bogan“). Šie pavyzdžiai tik iliustruoja, kad australai mažai į ką žiūri rimtai. Nebent tik į VB ir automobilių lenktynes.

Šaltiniai: asmeninė patirtis, boganų enciklopedija, iliustruotas žinynas ir rimta knyga

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s