Beldžiant į rojaus vartus

shambhalaTęsinys. Ankstesnę dalį skaitykite čia.

Ne vien tik Tania pastebėjo atotrūkį tarp kruopščiai kuriamo svajonių šalies įvaizdžio ir realybės. Tai iš dalies patvirtina ir vietinių studentų apklausos. Viena vertus, studentai teoriškai žino, kokie žodžiai asocijuojasi su Naująja Zelandija: tai švari, žalia, graži šalis, plačios erdvės ir laimingi žmonės. Kita vertus, kasdienis jų gyvenimas neturi nieko bendra su šiuo populiarinamu įvaizdžiu.

Didžioji dauguma gyventojų susitelkę pagrindiniuose miestuose – Oklende, Kraistčerče ir Velingtone. Beje, Oklende gyvena daugiau žmonių nei visoje Pietinėje saloje. Vis dėlto šalies įvaizdis su miestais visiškai nesiejamas. Miestai nėra toji tikroji Naujoji Zelandija. Tikroji – tai gamta: kalnai ir lygumos, vulkanai ir ledynai, geizeriai ir kriokliai. Ten, kur nėra žmonių. Ten, kur nėra miestų. Ten, kur plūsta turistai. Ten, kur Svajonių šalis, gražiausias pasaulio kampelis.

Maždaug trečdalis šalies teritorijos turi saugomo nacionalinio parko statusą.

Kito tyrimo metu patvirtinta seniai žinoma tiesa, kad Naujosios Zelandijos įvaizdis siejamas su gamta ir gyvenimo būdu, kaip kad JAV – su politika ir ideologija. Idealus Naujosios Zelandijos įvaizdis, kokį norėtų matyti ir reklamos kūrėjai, ir jos vartotojai – tai saugūs namai natūralios, rojų primenančios gamtos apsuptyje. Ideali vieta auginti sveiką ir laimingą šeimą.

Po ne per seniausiai įvykusių, žmonių gyvybes nusinešusių žemės drebėjimų šis įvaizdis gerokai susvyravo. Dramatiško grožio gamta buvo ir tebėra, reklamos kūrėjų žargonu, pagrindinis salą parduodantis veiksnys. Tačiau dar kur kas anksčiau šalies turizmo ekspertai suprato, kad turistams negana vien tik sėdėti ir stebėti atvirukinius vaizdus pro transporto priemonės langą. Siekiant išsiskirti imta kurti nauja tapatybė – Naujosios Zelandijos kaip ekstremalių sporto šakų centro.

Gamta tapo tik fonu tikriesiems nuotykiams patirti – šokti su guma nuo skardžio į vandenį, plaustais ir greitaeigėmis valtimis laviruoti srauniausiomis upėmis, pilotuoti sraigtasparnius, sklandyti parasparniais. Nuo šiol turistai galėjo nusipirkti saugų adrenalino kiekį gamtos apsuptyje, o vėliau publikuoti savo nuotykius socialiniuose tinkluose. Taip buvo įtvirtinamas drąsaus, stipraus ir vikraus zelandiečio įvaizdis – tereikia prisiminti Zelandijos nacionalinį pasididžiavimą serą Edmundą Hillary, kuris pirmasis įveikė Everestą. Tiksliau, Džomolungmą.

„Naujoji Zelandija – nebe krikščioniška šalis?“ – klausia ir kartu teigia Džimo straipsnio pavadinimas. Straipsnyje jis įrodinėja, kad pastaraisiais dešimtmečiais iš krikščioniškos šalies Naujoji Zelandija virsta net ne eklektišku kultūrų ir tikėjimų mišiniu, kuriame persipynusios krikščioniškosios, islamo, budistinės ir Naujojo amžiaus idėjos, o agnostikų ar ateistų visuomene. Visuomene, kurioje apie tikėjimą kalbama vis mažiau ir mažiau, nes jis paprasčiausiai tampa nebeaktualus. Tikėjimas darosi išimtis, nebe taisyklė. Be to, čia lengva tapti jei ne ateistu, tai bent panteistu. Lengva garbinti gamtos grožį, kai ji baugina lyg senojo testamento dievas – žemės drebėjimais, ugnikalnių išsiveržimais, audromis ir cunamiais.

Naujoji Zelandija – nebe svajonių šalis, burbteliu pusiau Džimui, pusiau sau. Nes svajonių šalis visuomet tik ta, kurioje nebuvai. Arba galbūt joje praleidai atostogas, kurias prisiminus ima tirpti pirštų galiukai. Šalis, kurioje gyveni, anksčiau ar vėliau ima priminti ne rojų, o pabodusį sutuoktinį, kurio trūkumus matai geriau nei savuosius.

Naujoji Zelandija nėra mano svajonių šalis ir niekada nebuvo.

Atsargiai svajokite, nes jūsų svajonės gali išsipildyti, norėjau pasakyti draugams, svajojantiems, kaip vieną dieną atskris manęs aplankyti, pames atgalinį lėktuvo bilietą ir amžiams pasiliks kivių saloje, o jų pelenus vieną dieną išbarstys virš Ramiojo vandenyno. Tačiau jie vis tiek manė, kad man velniškai pasisekė.

Vienas komentaras “Beldžiant į rojaus vartus

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s